top of page

Pozor na klíšťata! Nezapomeňte ochránit vašeho psa či kočku v nadcházející sezoně.


S příchodem teplejších měsíců a zvýšenou aktivitou v parcích a městských oblastech je důležité nezapomínat na ochranu našich čtyřnohých přátel před klíšťaty. Tito malí paraziti nejenže mohou způsobit nepříjemné podráždění a infekce, ale jsou také přenašeči vážných onemocnění, jako je borelioza, ehrlichioza, anaplasmosa, dirofilarioza.

 

Větší výskyt klíšťat zejména ve městech a parcích vyžaduje zvýšenou pozornost, zejména v období jejich největší aktivity, které obvykle připadá na jarní a letní měsíce. Je důležité pravidelně kontrolovat srst a kůži vašeho psa po každé procházce.


Klíšťata v městských parcích jsou infikovaná víc než ta v přírodě. V každém krajském městě sbírali vědci klíšťata v parcích a zjišťovali, nakolik jsou pro člověka nebezpečná. Nyní vyhodnotili výsledky za loňskou sezonu a vyplynulo z nich, že klíšťata v městských parcích jsou infikovaná víc než ta v přírodě. U každého čtvrtého klíštěte byly nalezeny bakterie způsobující lymeskou boreliózu. V řadě parků pak bylo borrelií infikováno i více než 30 % klíšťat. Projekt „Klíšťata ve městě“ odstartoval vloni a potrvá ještě tři roky. S parazitology z Biologického centra AV ČR na něm spolupracují odborníci ze Státního zdravotního ústavu v Praze a VŠB – Technické univerzity Ostrava.

 

Předpověď aktivity klíštěte obecného (Ixodes ricinus) na území České republiky vydává Český hydrometeorologický ústav každé pondělí a čtvrtek ve spolupráci se Státním zdravotním ústavem a za podpory Ministerstva zdravotnictví ČR. Čím vyšší je stupeň aktivity, tím vyšší je riziko napadení člověka nebo zvířete klíštětem, a je-li infikováno, i pravděpodobnost nakažení některou z infekčních nemocí přenášenou klíšťaty. Toto riziko je vyjádřeno v pěti stupních doplněných doporučeními, jak se v předpovídané situaci chovat při návštěvě míst s předpokládaným výskytem klíšťat.   (více na www.kliste.cz) 


Nezapomínejte, že klíčová je prevence! Proto nezapomeňte na pravidelnou aplikaci antiparazitních přípravků, které jsou dostupné ve formě sprejů, obojků, kapek na kůži nebo tablet. V případě nalezení klíštěte je důležité jej správně a bezpečně odstranit pomocí speciálních pinzet nebo odstraňovačů klíšťat.        

 

K přenosu infekce může dojít i během manipulace s infikovaným klíštětem. Nejčastěji při odstraňování přisátého klíštěte z vašeho zvířecího mazlíčka. Psi i kočky, které mají přístup ven, jsou častým zdrojem klíšťat. V době sezóny jich majitelé ze zvířat odstraňují desítky. Pokud během manipulace dojde k narušení klíštěte v ruce, nákaza je možná.Ochrana vašeho psa či kočky před klíšťaty je nejen otázkou jejich i vašeho zdraví, ale i vašeho klidu. S příchodem klíšťové sezony je tedy důležité být ostražitý a dbát především na preventivní opatření.Naše Veterinární klinika vám ráda poskytne další informace a doporučení pro ochranu vašeho psa či kočku.

Комментарии


Doporučené
Poslední články
bottom of page